Wystawa fotografii Pawła Chary

MROŻEK „Życie warte jest życia”

Miejsce wystawy – Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór
Od 29 czerwca godzina 14:00 do 31 sierpnia 2019

Celem wystawy jest ukazanie Sławomira Mrożka w zupełnie nowym świetle, powrót do dyskusji o jego twórczości, ale przede wszystkim przypomnienie postaci tego wielkiego Polaka, który na stałe zagościł w historii literatury.

 • Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie, ukazujące postać Sławomira Mrożka (ur. 29 czerwca 1930r., zm. 15 sierpnia 2013r.), wybitnego polskiego dramatopisarza, prozaika oraz rysownika.
 • Fotografie zrobione zostały w malowniczych plenerach oraz w klimatycznych wnętrzach. W niezwykłych, często niepokojących przestrzeniach i sytuacjach, a czasem w zwykłych, codziennych okolicznościach.
 • Świat realny przenika się na nich ze światem wewnętrznym twórcy. Każdy portret to próba zgłębienia tego niezwykłego człowieka. Mrożek zawsze chronił swoją prywatność. Poza jego żoną, Susanom Osorio Mrożek, nikt nie miał wstępu do prawdziwego świata pisarza. Sytuacja uległa zmianie, gdy w świat ten wkroczył Paweł Chara – fotograf, a jednocześnie osobisty sekretarz, dokumentujący ostatnie lata życia wybitnego twórcy.
 • Wystawa to część projektu „Życie warte jest życia”, w skład którego wchodzą prezentowane prace, film dokumentalny pod tym samym tytułem oraz album 160 fotografii, opatrzonych komentarzami żony pisarza oraz Pawła Chary, jego osobistego sekretarza. Wystawa prezentowana była w wielu polskich miastach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Szczecinie, Lublinie, Łodzi oraz poza granicami naszego kraju: w Paryżu, Rzymie, Berlinie.
  Dzięki uprzejmości Pawła Chary, wystawa po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w miejscu, w którym Sławomir Mrożek w ostatnich latach swojego życia kilkakrotnie przebywał i do którego zawsze chętnie powracał, a mianowicie w Klinice Rehabilitacji Nowy Dwór.

HONOROWY PATRONAT:

 • Wojewoda Łódźki, Starosta Powiatu Skierniewice,
 • Prezydent Miasta Skierniewice, Urząd Gminy Nowy Kawęczyn

PATRONAT MEDIALNY:

 • Głos Skierniewic, Dziennik Łódźki, Radio RSC, Radio Łódź

SPONSORZY:

 • Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór, Folwark Badowo, Dorfin, Modus
 • Enter, 7 Heven, CoffeeSite, Cukiernia Duda, iSkierka,
 • KZD Nowy Dwór, Winiarnia Mielżyński.

Paweł Chara urodzony 16 luty 1978 roku, wykładowca prestiżowej szkoły fotografii „Akademii Nikona”, uznany fotograf, przyrodnik, podróżnik oraz osobisty sekretarz i Prezes Fundacji Sławomira Mrożka. Jego wystawy prezentowane były w kraju i zagranicą, a jego fotografie publikowane m.in. w takich tytułach prasowych, jak: „National Geographic” , „Poznaj Świat”, „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”.
W ostatnich latach swojego życia Sławomir Mrożek wraz ze swoim sekretarzem, Pawłem Charą, kilkakrotnie przebywał w Klinice. To właśnie tu kręcono sceny filmowe, wykorzystane w filmie dokumentalnym o życiu i twórczości pisarza. Tu też powstało wiele zdjęć Mistrza, umieszczonych później w albumie fotograficznym „Życie warte jest życia”. Niektóre z nich prezentowane są na wystawie o tym samym tytule.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE
Kontakt: Katarzyna Chojecka 602 72 00 90 / Sławomir Czyż 602 19 68 61