Noworoczne postanowienie: postaw na zdrowie!

Po hucznej imprezie i blasku fajerwerków, przychodzi czas na realizację postanowień związanych z naszym zdrowiem. Początek nowego roku to dobry moment, aby rozpocząć ćwiczenia, które poprawią naszą kondycję i wzmocnią mięśnie. Realizacja takiego postanowienia nie tylko doda Ci energii i poprawi samopoczucie, ale też odciąży kręgosłup i pomoże w wykonywaniu codziennych czynności.

Skorzystaj z porady specjalisty
Zanim przystąpisz do ćwiczeń, zwłaszcza po długim okresie bez aktywności, powinieneś zasięgnąć opinii specjalisty. Zrobi niezbędne pomiary np. tkanki tłuszczowej, ciśnienia oraz zbada postawę twojego ciała. Specjalista nie tylko dobierze odpowiedni program ćwiczeń, ale doradzi ci również dietę dostosowaną do takiego wysiłku fizycznego. Niekiedy wymaga to współpracy lekarza, fizjoterapeuty jak i dietetyka. Jest to szczególnie wskazane dla osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem nasz organizm w naturalny sposób traci wydolność i zdolności regeneracyjne. Trzeba jednak podkreślić, że ludzie starsi również mogą robić postępy i powinni być aktywni fizycznie. Unikanie aktywnego trybu życia tylko pogłębia dolegliwości związane z wiekiem.

Nie od razu Kraków zbudowano
Nie śpiesz się z wykonywaniem powtórzeń. Pamiętaj, że ważna jest jakość, a nie szybkość wykonywanych ćwiczeń. Osoby, które wcześniej nie wykonywały żadnej aktywności ruchowej powinny wykonywać je ostrożnie, z dłuższymi przerwami. Najgorszy scenariusz to zbyt intensywne ćwiczenia, które mogą spowodować ból i zniechęcić do treningu. Aby nie dopuścić do tego, zacznij od spokojnego, delikatnego treningu i stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń lub czas wykonywania.

Ćwiczenia
Szczegółowy zestaw ćwiczeń powinien być ustalony przez fizjoterapeutę. Pamiętaj, że nie musi to być skomplikowany trening z użyciem specjalistycznego sprzętu, czasem wystarczy kilkunastominutowy spacer. Dobrym pomysłem jest też pływanie na basenie przynajmniej raz w tygodniu. Ta aktywność jest przeważnie całkowicie bezpieczna jeżeli jest konsultowana ze specjalistą co do stylu pływania. Specjalista może również zaproponować ćwiczenia usprawniające cały układ mięsniowo-szkieletowy.

W grupie raźniej
Zapytaj koleżankę, czy nie chciałaby trenować razem z Tobą. Będzie Wam łatwiej zmobilizować się do ćwiczeń i dbać o ich regularność. Rywalizacja mobilizuje do większych starań, a także wyzwala sporo zdrowej adrenaliny, bez której potem trudno się obejść. Powiedz o ćwiczeniach również rodzinie. Jeśli nie zaproponują Ci wspólnej gimnastyki, to przynajmniej będą obserwować efekty i kibicować w dalszych wyczynach.

Droga do sukcesu nie jest usłana różami
Pamiętaj, że aby osiągnąć efekt, trzeba pracować. Początki mogą być trudne. Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia ze sportem, mogą czuć nadmierne zmęczenie. Nie należy się zniechęcać różnymi przeciwnościami, ale jeśli pojawią się niepokojące sygnały, warto zapytać ponownie o radę specjalisty.

Zespół Kliniki Rehabilitacji Nowy Dwór

Najnowsze wpisy