Obserwujmy dziecięce kręgosłupy

Dopiero na zdjęciach z wakacji zauważasz, że twoja sylwetka przypomina paragraf? Próba wyprostowania pleców sprawia ból?

Prawdopodobnie latami nie zwracałaś/łeś uwagi na to jak siedzisz, jak chodzisz i jak się poruszasz. Utrwalone latami nawyki teraz dają o sobie znać. Jeśli jesteś rodzicem spójrz „nowym okiem” na własne dziecko i sprawdź, czy i ono nie hoduje problemówzkregosłupem. Tym bardziej że pierwszym objawom z reguły nie towarzyszy ból, ani dyskomfort. A co powinno nas zaniepokoić?

– Naszą czujność powinny wzbudzić: siedzenie na zgiętej nodze, pochylanie się mocno nad książką, przysuwanie twarzyprzed ekran komputera,noszenie plecaka zawsze na jednym ramieniu i garbienie się podczas siedzenia – wyjaśnia Anna Ogrodowczyk z Kliniki Rehabilitacji Nowy Dwór. – Takie nawyki łatwo wyplenić.

Przede wszystkim dziecko powinno się ruszać i wcale nie chodzi o wyczynowy sport, a o zabawy wymagające biegania i skakania oraz pływanie.

– Dziecko powinno bawić się ruchem, czerpać z tego radość – mówi rehabihtantka. – Aktywność sportowa nie powinna być traktowana jako obowiązek. Do czasu, kiedy trwa wzrost kostny dziecka, jego struktury układu szkieletowego są bardziej narażone na obciążenia. Oznacza to, że aktywność musi być dopasowana do wieku, wzrostu, oraz rozwoju psychicznego i fizycznego.

Gdy zaś dziecko wróci do domu i siądzie do odrabiania lekacji, zadbajmy, by pracowało w odpowiednich dla niego warunkach. Jakich? Biurko powinno być dostosowane do jego wzrostu, stopy powinny znajdować się albo na podłodze, albo na podnóżku. Ważne jest oświetlenie pomieszczenia – dzieci praworęczne powinny mieć lampkę biurkową umieszczoną po lewej stronie. I przypominajmy dziecku o przerwach w pracy – dla młodego organizmu długie pozostawanie w pozycji siedzącej jest szczególnie obciążające.

Jeśli jednak mimo profilaktyki zapewnienia ruchu i odpowiednich warunków do pracy pojawią się kłopoty z postawą należy zgłosić się do specjalisty.

Katarzyna Kamińska
Polska – Głos Wielkopolski 2011-08-23

Najnowsze wpisy