Rehabilitacja przy rwie kulszowej

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa zwana też bólem korzonków lub wypadnięciem dysku, to tak naprawdę objawy wywołane uciskiem na nerw kulszowy.
Nerw kulszowy jest największym nerwem rozpoczynającym się w lędźwiowej części kręgosłupa, przebiega przez pośladek, tylną część nogi aż do stopy.
Objawami rwy kulszowej są: ból pleców na odcinku lędźwiowym, ból pośladka, który może promieniować do uda, łydki a nawet stopy.
Rwa kulszowa może objawiać nie tylko bólem nogi, ale także mrowieniem, drętwieniem i osłabieniem kończyn a nawet uczuciem gorąca i zimna.
Ból może trwać przez kilka tygodni nawet do kilku lat.

Jak rozpoznać rwę kulszową?

Najczęściej, przed wystąpieniem rwy kulszowej pojawiają się bóle pleców, które mogą pojawiać się samoistnie, zanikać i powracać. Głównym objawem rwy kulszowej jest uporczywy ból promieniujący od dołu pleców do pośladków i do kończyny dolnej. Ból ten najczęściej występuje w tylnej lub bocznej części nogi. Czasami ból przybiera takie natężenie, że trudno się poruszać. Poza bólem mogą występować inne objawy, takie jak drętwienie kończyny, mrowienie, odczuwanie innej temperatury skóry lub odczuwanie przeszywania prądem. Często występuje także osłabienie mięśni kończyny. Może również występować niedowład palców stopy, opadanie stopy a nawet nietrzymanie moczu i stolca.

Rehabilitacja przy rwie kulszowej.

Rehabilitacja przy rwie kulszowej ułatwia szybszy powrót do zdrowia i zmniejsza prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia. Rehabilitacja powinna być zastosowana jak najszybciej. Początkowo przy bardzo silnym bólu, stosowane są zabiegi przeciwbólowe, rozluźniające i przeciwzapalne. Należy pamiętać, że rwa kulszowa to obaw poważnych zmian w kręgosłupie, a zatem pozbycie się bólu nie oznacza wyleczenia. Przy rwie kulszowej ważne są ćwiczenia i zabiegi fizjoterapii. Stosowany jest także masaż, który musi być prowadzony bardzo ostrożnie, ponieważ nieprawidłowo wykonany masaż może podrażnić nerwy i wywołać stan zapalny, co potęguje ból. W rehabilitacji rwy kulszowej stosuje się zabiegi wykorzystujące prąd. Gimnastyka lecznicza, to zabiegi z grupy kinezyterapii, wykorzystywane są wówczas specjalne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i zapobiegają ich nadmiernemu napięciu.

Wskazówki dla osób cierpiących na rwę kulszową.

Rehabilitacja przy rwie kulszowej jest niezbędna, jednakże nie wyczerpuje zakresu działań. Konieczne jest zaangażowanie w codziennym życiu. Samo nie przejdzie, będzie nawracało. Poniżej kilka wskazówek:

  • wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, pośladków i brzucha, gdyż te mięśnie osłaniają kręgosłup.
  • ważne jest także wykonywanie ćwiczeń rozciągających, które zapobiegają napięciu mięśni przykręgosłupowych.
  • należy dbać o to aby kręgosłup nie był nadmiernie obciążony. Trzeba więc walczyć z nadwagą.
  • jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej lub stojącej, starajmy się być aktywni fizycznie.
  • siedząc staraj się obciążać równomiernie oba pośladki, nie zakładaj nogi na nogę i utrzymuj wyprostowane plecy.
  • w czasie jazdy samochodem, pamiętaj aby całe uda przylegały do siedzenia.
  • siadaj i wstawaj bez pośpiechu. Unikaj gwałtownych ruchów.
  • unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, a jeżeli musisz coś podnieść to wykonuj to w przysiadzie.
  • staraj się unikać noszenia ciężkich rzeczy. Używaj plecaka lub torby na kółkach. Rozkładaj ciężar równo do obu rąk.
  • śpij na lekko twardym materacu z niezbyt wysoką poduszką.
Najnowsze wpisy