Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

Przyczyny bólu biodra

Ból biodra może być spowodowany przeciążeniem stawu biodrowego. Przeciążenie może powstać na skutek intensywnego treningu, ciężkiej pracy, a nawet nie prawidłowo wykonywanych ćwiczeń. Zazwyczaj takie dolegliwości przechodzą samoistnie.
Inna przyczyna to zespół podrażnionego stawu biodrowego. Oprócz dolegliwości biodrowych objawia się również utykaniem i bólem w pachwinach. Ten stan należy leczyć zabiegami fizjoterapeutycznymi.
Kolejna przyczyna to urazy. Powodem może być zwichnięcie stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej. Ból jest wówczas ostry. Występuje również obrzęk i pojawiają się krwiaki. Należy wówczas koniecznie zgłosić się do lekarza.
Zwyrodnienie stawu biodrowego. Przy tej chorobie ból promieniuje do pachwin i kolan, Często poprzedzony jest bólem kręgosłupa. Bóle nasilają się podczas wykonywania ruchów. Konieczna jest wizyta u lekarza.
Zapalenie stawy biodrowego. Objawia się bólem biodra. Zazwyczaj jest postępujące zwyrodnienie stawu, zapalenie kaletek maziowych lub inne choroby o podłożu zapalnym.
Choroba Perthesa, najczęściej rozwija się u dzieci, szczególnie u chłopców. Oprócz bólu biodra pojawia się również utykanie, sztywność w biodrze i spłaszczenie pośladka. Konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.
Nierównowaga stawowo-mięśniowa. Do niej zaliczają się między innymi: skrócenie kończyny dolnej, przykurcze mięśniowe, skośne ustawienia miedniczy. Dolegliwości objawiają się bólem biodra i pachwin w trakcie wykonywania ruchów.

Ból biodra – profilaktyka i leczenie

59478359_1253547721472096_4336358574436384768_n59276231_1252158128277722_4637486221981908992_n
Jedną z istotnych spraw przy zapobieganiu bólu biodra jest utrzymywania odpowiedniej masy ciała. W przypadku nadwagi czy otyłości wskazana jest redukcja masy. Ważne jest także odpowiednio zbilansowana dieta. W posiłkach powinny znajdować się produkty bogata w witaminę D i białko oraz wapń.
Dobrze jest pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Osoby, które długo siedzą lub stają w pracy, powinny często zmieniać pozycję i równoważyć pozycję nóg.
Jednakże należy pamiętać, że osoby, które często mają problemy z nawracającym bólem biodra, powinny unikać obciążania stawów biodrowych na przykład skakanie, bieganie.
Bardzo dobrą metodą są regularne ćwiczenia stawu biodrowego, których można nauczyć się u fizjoterapeuty a później samodzielnie wykonywać w domu.
Ból biodra, który powodowany jest uszkodzeniem stawy biodrowego lub stanami zwyrodnieniowymi wymaga interwencji chirurgicznej i długotrwałej rehabilitacji.

Najnowsze wpisy