Książki najlepiej kupic używane, a zeszyty z bajkowym bohaterem

Rodzice i uczniowie kupuj ą podręczniki i kompletują szkolną wyprawkę

Choć dla dzieci wciąż trwają wakacje, dla rodziców rozpoczyna się czas planowania wydatków na kolejny rok szkolny. Pierwszym i najpoważniejszym będzie oczywiście zakup podręczników i wyprawki. Co roku podnoszona jest dyskusja na temat ujednolicenia podręczników i zaprzestania wprowadzania
droższych reedycji i jak co roku we wrześniu rodzice wydadzą więcej.

W tym roku problematyczne okażą się wzrost podatku VAT do 7 procent oraz ciągnąca się zmiana programowa, uniemożliwiająca zakup podręczników używanych dla pierwszych klas podstawówki i gimnazjum. Ogromnym problemem dla rodziców chcących zaopatrzyć dziecko w książki używane okazują się zeszyty ćwiczeń – w wypadku podstawówki są one łączone z podręcznikami, niektóre zaś sprzedawane jedynie w kompletach z podręcznikami.

To jednak nie koniec rodzicielskich kłopotów-oddzielnie bowiem w statystykach dolicza się ceny podręczników do religii lub etyki, aprzede wszystkim języków obcych, których cena, choć zaczyna się od 60, może przekroczyć nawet sumę too złotych za komplet. Mimo że nauczyciele wielokrotnie proponują pomoc przy zakupach, oferując kilkunastoprocentowe rabaty bezpośrednio w wydawnictwie lub urządzając wymiany książek wśród uczniów, wydatek pozostaje niebagatelny.

Agata Sajnaj, mama dwóch gimnazjalistek i Zuzi, która idzie do pierwszej klasy, nie ma złudzeń: – Po książki pójdę we wrześniu, wtedy ma być taniej. Potwierdza to personel kiermaszu podręczników używanych przy ulicy Gwarnej w Poznaniu: – Im bliżej końca wakacji, tymbardziej będziemy starać się wyprzedać zebrany przez nas towar – mówią sprzedawcy.

Mała Zuzia, jak inni pierwszoklasiści, musi mieć jeszcze plecak, piórnik, zeszyty oraz przybory.

Niemal każdyplecakposiada regulacje szelek, jednak niewiele osób potrafi z niej korzystać. Szelki powinny być równej długości i ściągnięte w taki sposób, by plecak znajdował się na odpowiednim miejscu.

– Zawsze powinien przylegać do pleców, a nie opierać się na pośladkach. Warto również zwrócić uwagę, by szelki byty wyściełane miękkim materiałem, tak by nie wrzynały się w ramiona dziecka – wyjaśnia Anna Gładka z Kliniki Rehabilitacji Nowy Dwór.

Plecak dla dziecka powinien być lekki i szeroki. Najlepiej żeby miał usztywnioną tylną ściankę. Dzięki temu kręgosłup nie jest obciążony.

– Torba noszona na jednym ramieniu, może prowadzić do schorzeń kręgosłupa. Podobnie plecak na kółkach, który wymusza skrzywienie ciała i nierównomierne obciążenie kręgosłupa -dodaje Anna Gładka.

W sklepach papierniczych rekordy popularności biją zestawy z Justinem Bieberem i Seleną Gomez. Na dziewczynki czekają licencjonowane serie Hello Kitty, a dla chłoców z samochodzikami z filmu „Auta”. Za takie modne gadżety rodzic będzie musiał dodatkowo zapłacić. I tak wyprawka, którą można zamknąć w 50 złotych osiąga kilkukrotną wartość tej sumy. Dodatkowo rodzicwysyłający dziecko do szkoły musi do listy dopisać zakupy, takie jak torba na strój gimnastyczny czy śniadaniówka i bidonik. Cenę na paragonie podwyższają okładki na zeszyty i podręczniki. Są jednak rozsądną inwestycją, bowiem podstawowym kryterium wyceny książki przy jej skupie, jest jej stan wizualny. Możemy wówczas liczyć na otrzymanie 30 procent wartości ceny wydawniczej.

Niestety, podręcznikowe antykwariaty często nie mają pełnej oferty, co zmusza rodziców do zakupu nowych książek. W takim wypadku zgrabnym rozwiązaniem są punkty oferujące sprzedaż zarówno używanych, jak i nowych pozycji. Zwłaszcza że już od lat używane podręczniki są w modzie.

Oli via Odincowa
Polska – GŁos Wielkopolski (dodatek 1) 2011-08-18

Najnowsze wpisy