Refleksoterapia

Szukając definicji słowa “refleksoterapia” znajdujemy dość różnorodne określenia. Określa się ją zarówno metodą leczniczą, jak i nauką, a także medycyna naturalną. Odmienność określeń łączy cel tego sposobu leczenia – terapia odruchowa, z holistycznym spojrzeniem na organizm człowieka, mimo, że koncentrująca się na stymulowaniu stref reflektorycznych, przez innych zwanych refleksami, czyli punktów wrażliwych na ucisk, odpowiadających określonej części ciała (łac. reflex – odruch). Zwolennicy tej metody twierdzą, że szczególnie na stopach, dłoniach, małżowinie usznej znajdujące się określone punkty (strefy), które można stymulować, wpływając na przepływ energii w meridianach (tak określane zostają kanały energetyczne).

Niektórzy zwolennicy refleksoterapii twierdzą, że dzięki doświadczeniu i wiedzy, a poprzez odpowiednie badanie można na podstawie stanu określonych punktów nie tylko leczyć, ale nawet diagnozować, wręcz prognozować stan zdrowia pacjenta. Swoją wiedzę opierają na doświadczeniu czerpanym z lat praktyki. Jako dowód na istnienie od dawna tej metody podaje się relief z grobowca egipskiego sprzed ponad 2000 lat p. n. e. Tak jak każdy sposób oddziaływania na organizm ludzki, tak i refleksoterapia doczekała się wielu kontynuatorów. Są w tym również Polacy. Jako przeciwwskazanie podaje się stan po przeszczepie narządów, gdyż stymulowanie układu odpornościowego może przyczynić się wg niektórych źródeł do odrzucenia przeszczepu. Nie stosuje się również refleksoterapii w stanach infekcyjnych, zapaleniu żył i układu limfatycznego, złamaniach.

Spektrum oddziaływania refleksoterapii jest bardzo szerokie, wg praktyków tej metody. Osoby praktykujące refleksoterapię są zdania, że mogą oni odblokowując meridiany, przyczynić się do prawidłowego przebiegu energii w organizmie, a co za tym idzie, zapobiec, lub wyleczyć wiele chorób. Na liście dolegliwości, z którymi można zwrócić się do takiej osoby, znajdują się zarówno stany depresyjne, silny ból, problemy ze snem, dolegliwości związane z menstruacją, menopauzą. Wg opinii niektórych specjalistów można tą metodą wpłynąć praktycznie na każdy układ człowieka.

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje. Prawdą więc zostaje fakt, że jeśli jakakolwiek metoda przynosi korzyść, to nie można jej lekceważyć, ani marginalizować. Należy jednak pamiętać, aby zafascynowaniu refleksoterapią sprzyjał zdrowy rozsądek. Warto więc znaleźć faktycznie „specjalistę” zajmującego się tą metodą, z doświadczeniem, zaangażowaniem w proces leczenia, a nie eksperymentować ze swoim zdrowiem, oddając się w ręce „pseudonaukowców”, którzy nie tylko nic nie pomogą, ale marnując czas pacjenta uniemożliwią, lub przynajmniej utrudnią proces powrotu do zdrowia. W refleksoterapii, jak w każdej innej metodzie warto poszukać osoby kompetentnej i przygotowanej do prowadzenia tego typu zabiegów.

mgr Anna Ogrodniczak

Najnowsze wpisy